دبیرستان پسرانه نمونه دولتی دانشمند
 
 


30 فروردین 1392

چرا سقف نیروگاه‌های اتمی گنبدی است؟

مولف: عرفان یزدیان   /  دسته: علمی   /  رتبه دهید:
2/8

چرا سقف نیروگاه‌های اتمی گنبدی است؟

شبكه‌ای كه در دو جهت دارای انحنا باشد آن را گنبد می‌نامند. شاید رویه یك گنبد بخشی از یك كره یا یك مخروط یا اتصال چندین لایه باشد. گنبد‌ها سازه‌هایی با صلبیت بالا می‌باشند و برای دهانه‌های بسیار بزرگ تا حدود 250 متر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ارتفاع گنبد باید بزرگتر از 15% قطر پایه گنبد باشد. گنبدها دارای مركز هستند.

سوخت یك نیروگاه هسته‌ای، اورانیوم است. اورانیوم عنصری است كه در اكثر مناطق جهان از زیرزمین استخراج می‌شود.

اورانیوم بعد از مرحله كانه آرایی بصورت قرص‌های بسیار كوچكی در داخل میله‌های بلند قرار گرفته و داخل رآكتور نیروگاه نصب می‌شوند.

در داخل رآكتور یك نیروگاه اتمی، اتم‌های اورانیوم تحت یك واكنش زنجیره‌ای كنترل شده، شكافته می‌شوند.

در نیروگاه‌های هسته‌ای، معمولاً از یك سری میله‌های كنترل جهت تنظیم سرعت واكنش زنجیره‌ای استفاده می‌گردد.

عدم كنترل این واكنش‌ها می‌تواند منجربه تولید بمب اتم شود. اما در بمب اتم، تقریباً ذرات خالص اورانیوم 235 یا پلوتونیوم (باشكل و جرم معینی) باید با نیروی زیادی در كنارهم قرار گیرند.

واكنش‌های زنجیره‌ای همچنین باعث تولید یك سری مواد رادیواكتیو می‌شوند. این مواد در صورت رهایی می‌توانند به مردم آسیب برسانند.

بنابراین آنها را به شكل جامد نگهداری می‌كنند. این مواد در گنبدهای بتنی بسیار قوی نگهداری می‌شوند تا در صورت بروز حوادث مختلف ، خطری بوجود نیاید.

گنبد شكلa یك نوع گنبد از نوع دنده‌ای است. در صورتیكه تعداد دنده‌ها زیاد باشد باید به مسئله شلوغی اعضا در راس گنبد توجه شود كه برای اجتناب از این مسئله بهتر است كه برخی از دنده‌های نزدیك راس حذف شود.(شكل b)

گنبد دیگری به نام اشفدلر (مهندس آلمانی) در شكل (c) نشان داده شده است كه تعداد زیادی از این نوع گنبدها بعد از قرن 19 توسط اشفدلر و دیگران ساخته شده است.

نیروگاه های اتمی

از ایرادات این گنبد می‌توان به مسئله شلوغی اعضا در راس اشاره كرد، كه برای حل این مشكل همان راه حل بالا ارائه می شود. (شكل d)

نمونه دیگری از گنبدها گنبد "لملا " است .این گنبد را می توان به نوع تركیبی از یك یا چند حلقه كه با یكدیگر متقاطع هستند ،دانست (شكل های e-f)

شكل‌های (g و h) نوع دیگری از خانواده گنبدها را به نام گنبدهای دیامتیك نشان می‌دهد.

در شكل‌های (i و j) نمونه دیگری از گنبد های حبابی ملاحظه می‌كنید.

در شكل‌های (k و l) نمونه دیگری از گنبد ها به نا م گنبدهای ژئودزدیك ملاحظه می‌شود.

اتصالات در گنبد‌های دنده‌ای و اشفلدر حتما صلب هستند. از لحاظ پخش منظم نیرو، گنبد هاس ژئودزدیك، دیامتیك و حبابی بسیار مناسب هستند.

از امتیازات سقف‌های گنبدی ذخیره مقاومتی بیشتر، به دلیل داشتن درجات نامعینی بالا، در مقایسه با سایر سازه‌های متداول است. همچنین سختی و صلبیت زیاد قابلیت استثنایی برای حمل بارهای بزرگ متمركز و غیر متقارن می‌باشد.

سقف گنبدها بسیار محكم‌تر از سقف‌های معمولیست.

برای درك ساده تر موضوع، تصور كنید وقتی یك خودكار را روی كاغذ قرار می‌دهید و كاغذ را بلند می‌كنید، كاغذ نمی‌تواند نیروی وزن خودكار را تحمل كند، اما اگر همان كاغذ را كمی انحنا دهید خواهید دید كاغذ انحنا داده شده تحمل وزن چند خودكار دیگر را هم دارد.

تعداد مشاهده (4440)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "چرا سقف نیروگاه‌های اتمی گنبدی است؟"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید
   

 
 
     
نقشه سایت