دبیرستان پسرانه نمونه دولتی دانشمند
 
  ویژگی های بسیج دانش آموزی

ویژگی های سازمان بسیج دانش آموزی

1- بسیج دانش آموزی قاعده هرم ارتش بیست میلیونی و دارای قانون مصوب و سازمان تعریف شده است.

2- كلیه برنامه ها و مراحل جذب، آموزش و سازماندهی اعضا، متناسب با سطح تحصیلی و خصوصیات روحی، سنی، جسمی و علاقمندی دانش آموزان ارائه و به اجرا در می آید.

3- فرماندهان و اعضای شورای واحدهای مقاومت از بین دانش آموزان مؤمن و متعهد بسیجی عضو واحد مقاومت انتخاب خواهندشد.

4- فعالیت های سازمان بسیج دانش آموزی با تنوع و انعطاف پذیری لازم به منظور ایجاد روحیه ایثار و فداكاری، مشاركت و مسئوولیت پذیری، خلاقیت و نو آوری تعاون و همكاری در دانش آموزان تعریف شده است.

5- كلیه فعالیت های متناسب با اوقات فراغت دانش آموزان در مدارس(واحدهای مقاومت ) و در محل سكونت از طریق پایگاه های مقاومت بسیج جوانان انجام می گیرد.

6- شعار پویندگان و پیشگامان؛ ایمان، قلم و شجاعت می باشد كه نمایانگر آرمان ایمانی و الهی بسیج دانش آموزی با درایت، آگاهی، شجاعت و استكبار ستیزی است.

بسیج دانش آموزی

 

امتیازات اعضای بسیج دانش آموزی

1- كلیه اعضای بسیج دانش آموزی بر اساس ماده 64 قانون استخدامی سپاه می توانند از امیتاز كسری دو ماه خدمت سربازی استفاده نمایند ، مشروط بر اینكه علاوه بر گذراندن آموزش آمادگی دفاعی مدارس در اردوی آموزشی متمركز 15 روزه بسیج كه معادل آموزش تكمیلی محسوب می شود، شركت نمایند.

2- براساس مفاد آیین نامه اجرایی ماده 201 قانون مقررا ت استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امتیازاتی به شرح ذیل به بسیجیان تعلق می گیرد.

ماده 10 . آیین نامه .بسیجیانی كه حداقل دارای مدرك تحصیلی دیپلم و حایز یكی از شرایط زیر باشند، مشمول قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهاد گران داوطلب بسیجی به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی كشور –مصوب 1374 و آیین نامه اجرایی آن هستند:

الف. بسیجیانی كه موفق به حفظ حداقل (15) جزء قرآن كریم یا 3/1نهج البلاغه شده یارتبه اول حفظ و قرائت قرآن كریم را در سطح كشور كسب كنند.

ب. بسیجیانی كه دارای درجه رزمجو و بالاتر بوده وحداقل (100)امتیاز داشته باشند.

ج. بسیجیانی كه به دلیل ابراز رشادت و شایستگی موفق به اخذمدال از فرماندهی معظم كل قوا شده یا می شوند.

د. بسیجیانی نمونه ( در هر سال و در هر استان یك نفر )

ه. بسیجیانی كه در زمینه های علمی ، فرهنگی و ورزشی رتبه اول را دركشور كسب كنند.

ماده 11. وزارت آموزش و پرورش موظف است كلیه خدمات مدارس ایثارگران را به بسیجیانی كه حداقل (50) امتیاز كسب كرده باشند ، ارائه نماید و كلاس های تقویتی به منظور تقویت بنیه علمی آنان برای ورود به مراكز آموزش عالی كشور تشكیل دهد.

3- اعضای بسیبج دانش آموزی می توانند بر اساس میزان همكاری خود با واحد مقاومت از امتیازات شركت در اردوهای آموزشی ، علمی و فرهنگی استفاده نمایند.

4- كلیه برنامه ها و مراحل جذب ، آموزش و سازماندهی اعضاء متناسب با سطح تحصیلی و خصوصیات روحی ، روانی ، جسمی و علاقمندی دانش آموزان ارائه و به اجرا در می آید.

5- دانش آموزان بسیجی می توانند از امتیازات شركت در كنكور آزمایشی و المپیادهای علمی بسیجی استفاده نمایند.

6- اعضای سازمان بسبج دانش آموزی می توانند با توجه به ارتقای جایگاه سازمانی از امتیازات اردوی طرح ولایت و آموزش های عقیدتی ، سیاسی و نظامی استفاده نمایند.

معرفی برخی از برنامه های بسیج دانش آموزی

گرامیداشت مناسبت ها و ایام الله *مَن عَرَفَ الایَّامَ لَمْ یَغْفُلْ عَنِ الاِسْتِعدادِ

*مَن عَرَفَ الایَّامَ لَمْ یَغْفُلْ عَنِ الاِسْتِعدادِ

مردمی كه ایام (وتحولات آن را) نیك بشناسند، از زمینه سازی و آمادگی، غفلت نمی ورزند.امام علی (علیه السلام)

در تاریخ هر ملتی، روزها و ایام خاصی وجود دارد كه یاد آور حوادث و وقایع مهم تاریخی است؛ به گونه ای كه از آن روزها، به عنوان روزهای سرنوشت ساز تعبیر می گردد.

گرامیداشت ایام ا... یادآوری و ذكر حماسه ها، جوانمردی ها و ناجوانمردی ها، دشمنی ها و دوستی ها، شكست ها و پیروزی ها، جنگ ها و صلح ها، حركت ها و مقاومتهایی است كه مسیر تاریخ این ملت بیدار و زنده را دگرگون ساخته و راه نیل به كمال انسانی و آزادی و شرافتمندی و استقلال و آقایی را برای همه آزاداندیشان این مرز و بوم هموار ساخته است. ولادتها و مبارزات ائمه معصومین(علیه السلام) با طواغیت زمان، وقایع پرحماسه و جاودان در تاریخ مبارزات اسلامی ملت ایران به زعامت روحانیت آگاه تا تشكیل و استمرار نظام مقدس جمهوری اسلامی به رهبری امام راحل همگی از مناسبت ها و ایامی است كه می بایستی بزرگ داشته شود و از باب فَذَّكِّر اِنَّ الذِّكْری تَنْفَعُ الْمؤمِنینْ مورد درس آموزی و عبرت از تاریخ شود.

بسیج دانش آموزی در تبعیت از مقام ولایت و امامت مسلمین، رهبر كبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) كه می فرمایند:« برملت شریف ماست كه این«ایام ا...» را كه هدیه هایی از عالم غیب ربوبی است با جان و دل، حفظ و با چنگ و دندان، نگهداری كنند.» به مناسبت های مختلف برنامه های متنوعی پیش بینی می نماید كه برخی به صورت متمركز مانند بزرگداشت هفته دفاع مقدس، 8 آبان روز بسیج دانش آموزی و هفته بسیج مستضعفین، دهه فجر انقلاب اسلامی، و هفته گرامیداشت مقام معلم، سوم خرداد روز فتح و پیروزی خرمشهر و .... برنامه ریزی و هدایت و پشتیبانی می شود و برخی دیگر با توجه به تقویم مناسبت ها و ایام ا... های مذهبی، سیاسی، اجتماعی، تاریخی، و روز شمار عملیات های رزمندگان اسلام در 8 سال دفاع مقدس با ابتكار و خلاقیت و همیاری و مشاركت دانش آموزان عضو در سطح مدرسه برنامه ریزی و اجرا می گردد و مانند روز 13 آبان، روز نوجوان، روز جوان، روز درختكاری، هفته كمك به محرومین و مستضعفان و... حضور همه دانش آموزان عزیز بسیجی را شاهد هستیم .

 

یادواره سراسری شهید فهمیده و شهدای دانش آموزی كشوری

*در سرگذشت ملتها و جوامع گوناگون بسیارند افرادی كه با خلق حماسه ای نام خود را در تاریخ آن ملت به یادگار می گذارند. اما حماسه هشت سال دفاع مقدس و دلاور مردی افتخار آفرینانی چون شهید فهمیده و بیش از 36 هزار فهمیده های تاریخ پر بار انقلاب اسلامی ایران، موضوعی است كه قلمها و گفتار ها از بیان عظمت آن عاجزند. سرگذشت دلاورمردان كوچكی كه با سن و سال كم و اندك خود غرور آفرین و بزرگی را آفریدند.

سازمان بسیج دانش آموزی به عنوان میراث گران سنگ آن نوجوانان و جوانان غیرتمند، یكی از مهمترین وظایف و اهداف خود را زنده نگه داشتن یاد و خاطره آن الگوهای راستین قرار داده و برای الگو پردازی از حماسه«كوچكهای بزرگ » یادواره سراسری شهید فهمیده و شهدای دانش آموز كشور را همه ساله از یكم تا هشتم آبان ماه برگزار می نماید.

اگر چه برخی از برنامه های یادواره مانند برگزاری كنگره مركزی و فراخوان علمی مقالات و تبلیغات سراسری, چاپ پوستر ها و تراكت های تبلیغاتی بیشتر به صورت متمركز انجام می شود، و لی به دلیل آنكه مخاطب اصلی این یادواره، دانش آموزان فداكار میهن اسلامی و بسیجیان سلحشور و بیدار دل هستند، لذا عمده فعالیت های این یادواره با تشكیل ستادی مركب از رئیس، مربی پرورشی، دبیران علاقمند و مسئوولین بسیج دانش آموزی آموزشگاه، به منظور برنامه ریزی و اجرای برنامه های متنوع وقابل اجرا در صحن مدرسه پیش بینی می گردد كه در ذیل به برخی از این برنامه ها اشاره می شود.

1- به صدا در آمدن زنگ مدارس با عنوان زنگ« شجاعت .»

2- برگزاری مراسم صبحگاه با دعوت از خانواده معظم شهدا و ذكر خاطره و یا وصیت نامه شهید در روز هشتم آبان ماه كه مصادف با روز بسیج دانش آموزی می باشد.

3- آذین بندی و فضا سازی مدرسه با پرچم، پلاكارد، پوستر، و تصاویر شهدای دانش آموز

4- حضور دانش آموزان بسیجی با لباس مصوب بسیجی در مدرسه از اول تاهشتم آبان ماه.

5- اعطای لوح افتخار و دیپلم افتخار به خانواده معظم دانش آموزان شهید.

شعار پویندگان و پیشگامان؛ ایمان، قلم و شجاعت می باشد كه نمایانگر آرمان ایمانی و الهی بسیج دانش آموزی با درایت، آگاهی، شجاعت و استكبار ستیزی است.

6- برگزاری مسابقات موضوعی مثل مقاله نویسی، معارف و علوم قرآنی ، حفظ حدیث و... .

7- برگزاری مسابقات ورزشی.

8- برگزاری اردوهای یك روزه، فرهنگ، ورزشی.

9- تهیه روزنامه دیواری با ستو نهای ویژه به این مناسبت.

10- تلاش در جهت جمع آوری و انتشار آثار شهدای دانش آموز مدرسه.

11- نصب و پرده برداری از لوح یا بنای یاد بود شهدای مدرسه.

12- نصب و پرده برداری ازگنجینه آثار شهدا و بسیج دانش آموزی مدرسه.

13- ثبت نام از دانش آموزان داوطلب جدید عضویت در بسیج.

14- ساماندهی اعضای قدیم و سازماندهی اعضای جدید بسیج مدرسه.

15- تشكیل هسته های عملی، ادبی، فرهنگی و... .

16- روز هشتم آبان ماه سال جاری مصادف با روز اول ماه پرفضیلت شعبان است و فریضه مستحبی«روزه» سفارش گردیده است، لذا حتی الإمكان اعضای بسیج دانش آموزی در یك حركت نمادین در این روز اقدام به گرفتن روزه نمایند.

17- دیگر برنامه ها و فعالیت های ابتكاری دانش آموزان كه به مناسبت بزرگداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر پیش بینی و اجرا می گردد.

 

طرح ولایت بسیج دانش آموزیحضور جوانان در عرصه های مختلف اجتماعی برای تداوم انقلاب اسلامی و سازندگی كشور ازضروریاتی است كه قطعاً با دیدگاه بسیج برخاسته از تعالیم متعالی اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و سلم) از خواسته های مهم نظام مقدس جمهوی اسلامی است.

حضور جوانان در عرصه های مختلف اجتماعی برای تداوم انقلاب اسلامی و سازندگی كشور ازضروریاتی است كه قطعاً با دیدگاه بسیج برخاسته از تعالیم متعالی اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و سلم) از خواسته های مهم نظام مقدس جمهوی اسلامی است.

سازمان بسیج دانش آموزی كه تشكلی خاص جوانان و نوجوانان می باشد، به منظور ارتقای بینش عقیدتی، سیاسی اعضا و آشنایی آنان با مبانی اندیشه اسلامی، طرح ولایت بسیج دانش آموزی را از سال 1367 با دو شیوه آموزش حضوری و غیر حضوری طراحی و به اجرا گذاشته است.

الف- شیوه حضوری

در این روش ابتدا بر اساس ضوابط و معیارهای مشخص و با توجه به ظرفیت اردوگاههای متمركز و غیر متمركز و برابر سقف ابلاغی، دانش آموزان واجد شرایط برگزیده می شوند و طبق زمانبندی معینی در اردوهای یك هفته ای علمی، آموزشی و تفریحی طرح ولایت شركت می نمایند.

ب- شیوه غیر حضوری (مكاتبه ای )

 

ورزش و تربیت بدنی در واحدهای مقاومت

 

ورزشها در بسیج دانش آموزی بر دو قسم است

الف- ورزشهای عمومی و همگانی

یكی از مهم ترین روشهای عمومی كردن ورزش، حضور جمعی ورزشكاران در زمانی معین و پرداختن به حركات نرمشی و ورزشی به صورت گروهی است. در اجرای این برنامه دانش آموزان عضو بسیج مدرسه می توانند با یك برنامه ریزی منسجم حداقل 20 دقیقه قبل از شروع مراسم آغازین مدرسه در محوطه حیاط مدرسه حضور پیدا كرده و با سر دادن شعارهای جمعی، حماسی و انقلابی به ورزش عمومی بپردازند. این برنامه علاوه بر تاثیر تبلیغاتی در بین دیگر دانش آموزان و ایجاد زمینه های حضور آنان در این حركت جمعی، موجب نشاط و شادابی و آمادگی برای حضور فعال بر سر كلاس درس می شود.

ب- ورزشهای اختصاصی

سازمان بسیج دانش آموزی به تفكیك مقاطع تحصیلی اقدام به تشكیل تیم های ورزشی، برگزاری مسابقات در سطح مدرسه، حوزه های مقاومت، شهرستانها، استان ها و نهایتاً با برگزاری مسابقات جشنواره بزرگ فرهنگی، ورزشی بسیج دانش آموزی موجبات حضور ورزشكاران پر تلاش بسیجی را در عرصه های رقابت كشوری فراهم می سازد. مسابقات پنجگانه بسیج دانش آموزی در رشته های دو میدانی، فوتبال، والیبال، پینگ پنگ و شنا در زمانبندی های مشخص از مدرسه تا مركز و حضور در جشنواره فرهنگی، ورزشی برگزارمی گردد.

انتشارات

با توجه به اهمیت و جایگاه چاپ و كارهای انتشاراتی در رشد و ارتقای سطح آگاهی ها و دانش عقیدتی، سیاسی و اجتماعی اعضای بسیج دانش آموزی و ایجاد یكنواختی و همسانی در فعالیت های متنوع واحدهای مقاومت، سازمان بسیج دانش آموزی اقدام به یك سری كارهای انتشاراتی نموده است كه بحمدا... با استقبال خوب دانش آموزان عزیز و مسئوولین بسیج دانش آموزی در سطوح مختلف قرار گرفته است.

چاپ كتابهای توجیهی، آموزشی، نشریه دانش آموزی پیشگامان، مسابقات تصویری گلباران، روزنامه دیواری، پوستر و تراكت و تقویم دیواری از جمله فعالیت های انتشاراتی سازمان بسیج دانش آموزی در یكسال گذشته بوده است كه انشاء ا.. با تلاش بیشتر و انتشار مكتوبات جدید امیدوار هستیم بتوانیم گامی هر چند كوتاه در جهت رضایت واحدهای مقاومت و اعضای محترم بسیج دانش آموزی برداریم.

در این میان از فرماندهان محترم و دیگر مسئوولین فرهنگی، پرورشی حوزه ها و واحدهای مقاومت انتظار داریم اقدامات ذیل را به عمل آورده و ما را در هر چه غنی تر كردن فعالیت های انتشاراتی یاری رسانند.

وظایف دسته های فرهنگی در رابطه با نشریات سازمان بسیج دانش آموزی

1- توزیع یا نصب نشریات، روزنامه دیواری، تراكت و... در سطح اعضای واحد مقاومت مربوطه.

2- تبلیغ و تفهیم اطلاعیه ها و در خواستهای مجله از دانش آموزان به اعضای واحد مقاومت مربوطه.

3- تشویق دانش آموزان عضو به ایجاد ارتباط و همكاری با مجله.

4- ارسال اخبار، مطالب، شعر، داستان، خاطره و... برای مجله باذكر نام نویسنده یا ماخذ.

5- شناسایی دانش آموزان بسیجی نمونه و ممتاز در زمینه های مختلف و ارسال مدارك به سازمان جهت درج و معرفی آنان در نشریات.

6- ارسال نظرات شخصی و گروهی اعضا، در ارتباط با نوع و چگونگی برگزاری مسابقات و زمانبندی ارسال پاسخ دانش آموزان.

7- شناسایی سئوال ها، ابهامات و شبهات دانش آموزان بسیجی(و یا سایر دانش آموزان ) به سازمان جهت ارائه پاسخ مناسب توسط كارشناسان و چاپ پاسخها در نشریات سازمان بسیج دانش آموزی.

8- ارسال پیشنهادات و انتقادات در خصوص كلیه برنامه ها و فعالیت های بسیج دانش آموزی به سازمان بسیج دانش آموزی.

 

طرح بازدیدهای علمی با توجه به كمبود امكانات در مدارس و همچنین عدم امكان ارائه عملی بعضی مطالب درسی، فهم موثر و عمیق مطالب درسی بخصوص در زمینه علوم تجربی با مشكلاتی مواجه می باشد. بنابراین یكی از شیوه های موثر در مورد استقبال دانش آموزان در زمینه ارتقاء سطح تحصیلی آنان، اجرای برنامه های بازدید علمی است و این شیوه از برنامه های شناخته شده و مورد قبول عموم كارشناسان می باشد بر این اساس واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی می توانند با اجرای این طرح مقداری از مشكلات تحصیلی دانش آموزان بسیجی را مرتفع نموده و موجبات ارتقای دانش علمی و فن آوری صنعتی را فراهم سازند.

با توجه به كمبود امكانات در مدارس و همچنین عدم امكان ارائه عملی بعضی مطالب درسی، فهم موثر و عمیق مطالب درسی بخصوص در زمینه علوم تجربی با مشكلاتی مواجه می باشد. بنابراین یكی از شیوه های موثر در مورد استقبال دانش آموزان در زمینه ارتقاء سطح تحصیلی آنان، اجرای برنامه های بازدید علمی است و این شیوه از برنامه های شناخته شده و مورد قبول عموم كارشناسان می باشد بر این اساس واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی می توانند با اجرای این طرح مقداری از مشكلات تحصیلی دانش آموزان بسیجی را مرتفع نموده و موجبات ارتقای دانش علمی و فن آوری صنعتی را فراهم سازند.

اهداف طرح

1- تقویت بنیه علمی دانش آموزان بسیجی در سطوح مختلف تحصیلی از طریق آشنا نمودن آنان با پیشرفت ها و آخرین فن آوری صنعتی، علمی، كشاورزی و...

2- آشنایی با كاربرد علوم و ارتقاء سطح معلومات و فراهم كردن امكان فهم عمیق مطالب درسی.

3- فراهم كردن امكان جذب دانش آموزان مستعد و ممتاز به بسیج دانش آموزی .

روشهای بازدید

1- بازدید آموزشگاهی 2- بازدید شهرستانی

در روش اول مسئوولین واحد مقاومت با همكاری مدیریت آموزشگاه و فرماندهی حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی متبوع، نسبت با هماهنگی با یكی از مراكز علمی، صنعتی، كارخانجات و كارگاههای تولید و یا مراكز آموزشی و تحقیقاتی اقدام نموده و طی یك برنامه ریزی منسجم و با اعلام قبلی نسبت به اعزام دانش آموزان علاقمند و بازدید ازمكان یا مركز مورد نظر اقدام می نماید و سپس طی یك مسابقه كتبی ره یافت ها و آموزه های دانش آموزان را دریافت و به بهترین آثار جوایزی اهدا می گردد.

در روش دوم این اقدام با برنامه ریزی متمركز حوزه های مقاومت بسیج دانش آموزی از مراكز یاد شده كه در فواصل بیشتری نسبت به شهر مربوطه هستند و یا در شهرها و استان های مجاورند بازدید به عمل می آید.

 

آموزش آمادگی دفاعی در مدارس

جشنواره فرهنگی ورزشی بسیج دانش آموزیمسابقات مقاله و انشا نویسی

اردوهای بسیج دانش آموزی

 

جمهوری اسلامی ایران به عنوان ام القرای اسلام با هدف احیای سنتهای نبوی هم اكنون گام بلندی را به منظور نو سازی معنوی فرد فرد جامعه انقلابی بر می دارد و می رود تا زمینه ساز انقلاب جهانی مهدی موعود(عج) گردد.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان ام القرای اسلام با هدف احیای سنتهای نبوی هم اكنون گام بلندی را به منظور نو سازی معنوی فرد فرد جامعه انقلابی بر می دارد و می رود تا زمینه ساز انقلاب جهانی مهدی موعود(عج) گردد.

در این زمان حساس كه شبیخون فرهنگی تیرهای زهر آلود خود را به سمت نسل جوان امروز ایران اسلامی نشانه رفته است، هر اقدامی كه بتواند به درونی كردن ارزشها منبعث از شریعت دین اسلام در نسل آینده منجر شود، اهمیت و اولویت ویژه ای داشته و باید در تقویت آن تلاش نمود.

ایام تابستان همیشه در ذهن مسئوولان امر تعلیم و تربیت به عنوان یكی از مغتنم ترین زمان ها جهت گذراندن تفریحات سالم و هدفمند و نیز آموزش علوم مختلف به منظور نهادینه كردن ارزشهای اسلامی تلقی می شود. در همین زمینه برای غنی سازی و پرنمودن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان اردوهای بسیج دانش آموزی با دو شیوه استانی و كشوری همه ساله با اهداف زیر برگزار می شود:

1- ایجاد محیطی سالم، با نشاط و سر گرم كننده به منظور پر كردن اوقات فراغت و رفع خستگی ناشی از یكسال تلاش تحصیلی و خدمت صادقانه در واحدهای مقاومت.

2- خود باوری، خود اتكایی و بر خوردار شدن دانش آموزان بسیجی از روحیه جمع گرایی و حضور در فعالیت های فرهنگی – سیاسی – اجتماعی.

3- ایجاد زمینه های بروز خلاقیتها – ابتكارات و توانمندی های دانش آموزان.

4- تشریح برنامه ها- فعالیت ها و سازماندهی بسیج دانش آموزی به منظور تحكیم و – حفظ و انسجام ارتباطات سازمانی و ایجاد زمینه های جذب نیروهای جدید. مشخصات هر اردو متناسب با اهداف و نوع برنامه ها از قبل به مسوولین مربوطه اعلام می گردد.

ثبت عملكرد واحدهای مقاومت بسیج

به منظور اطلاع دقیق و منظم از روند اجرای برنامه ها و فعالیتهای واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی، ارزیابی عملكرد واحدها، ازمیان برداشتن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت برنامه ها در بسیج دانش آموزی، اقدام به تهیه جزوه ثبت عملكرد واحد مقاومت می گردد، كه انشاءا... همزمان با شروع سال تحصیلی این جزوه ها در اختیار واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی قرار داده خواهد شد.

ثبت عملكرد و انعكاس فعالیت های واحدهای مقاومت مطابق دستور العملی كه به همراه جزوه ارسال می گردد در واحدهای مقاومت مورد بهره برداری قرار می گیرد. بدیهی است ملاك تعیین میزان موفقیت واحدهای مقاومت در اجرای فعالیت ها، اطلاعات و مطالبی است كه در جزوه ثبت عملكرد درج می گردد و بر همین اساس رتبه بندی و امتیاز دهی واحدها انجام خواهد شد.

تجهیز واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی

اگر چه ابتكار و خلاقیت و نو آوری اعضای بسیج دانش آموزی در اجرای برنامه ها و فعالیت ها نقش عمده و اساسی را ایفا می كند، ولی وجود حداقل امكانات مورد نیاز بسیج دانش آموزی می تواند این تشكل دانش آموزی را در اجرای ماموریت های خود تقویت نموده و به محتوای برنامه ها غنا و استحكام بیشتری بخشد.

سازمان بسیج دانش آموزی با شعار پایگاه محوری و حوزه محوری در راستای تقویت بیش از پیش واحدها و حوزه های مقاومت بسیج دانش آموزی با شیوه ای ممتاز و در حد مقدورات و امكانات، اقدام به تجهیز واحدها و حوزه های مقاومت نموده است.

همه ساله تعدادی از رده های فوق الذكر در طرح تجهیز لحاظ شده و با ارسال فرم های مخصوص، فرماندهان واحدهای مقاومت می توانند با توجه به شرایط فعالیت دانش آموزان در مدرسه و امكانات تكمیلی كه در اختیار بسیج مدرسه قرار گرفته است بر اساس اولویت بندی نیازمندیهای واحد مقاومت مربوطه كه قابل استفاده برای غنی سازی محتوایی برنامه ها و فعالیت های فردی و گروهی دانش آموزان عضو است را پیش بینی و نسبت به درخواست برخی اقلام قید شده برابر سقف ریالی در نظر گرفته شده اقدام نمایند.

امید است با توجه به محدودیتها و كمبودهای موجود، حداكثر بهره وری از حداقل امكانات موجود و تخصیصی به عمل آید. البته امكاناتی كه از سوی بسیج دانش آموزی به مدارس واگذار می شود بسیار محدود است و لیكن فرماندهان واحد، بایستی از طریق مدیریت مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان، كمك های دانش آموزان و سایر منابع مردمی و دولتی، امكانات لازم برای فعالیت اعضا را فراهم نماید.

 

منبع : بسیج

تنظیم : سیفی - فرهنگ پایداری تبیان

 
 
     
نقشه سایت